1. Файлова структура
Основната структура на Linux е напълно различна от тази на Windows, както и може да се очаква като се има предвид, че тя е разработена с отделен програмен код от различни програмисти. . В Linux например, няма да намерите папка ‘My Documents’, или ‘Program Files’, нито пък C: или D: дялове на хард диска.
Вместо това, има една единствена файлова структура и всички ваши дискове, както и вашата ‘home’ директория, са част от нея. Така че, технически погледнато ще трябва да научите цяла нова файлова система и нейната архитектура, и въпреки че от практическа гледна точка това не е много трудно, разликата е съществена.
2. Системен регистър
Чували ли сте за системния регистър на Windows? Ако не сте, то тогава ще ви е интересно да разберете че системният регистър съдържа информация, която Windows непрекъснато използва за справки по време на операции, като например профилите на всеки потребител, инсталираните приложения и типове документи, които всеки потребител може да създава, настройките на прозорците за редактиране на свойства на папки и икони на приложения, хардуерните устройства в системата и използваните портове.
Linux не разполага със системен регистър. Приложенията съхраняват настройките си съгласно йерархията на потребителите. В този смисъл, конфигурациите в Linux са модулни. Вие няма да намерите централизирана база данни, която се нуждае от периодично почистване.
3. Инсталация на програми
В Windows се налага да използвате така наречения инсталационен пакет. Например, ако изтегляте инсталации от някой сайт, отивате на раздела за изтегляне и кликате върху линка, който ви изпраща съответния стартируем файл. След като го стартирате, Windows извършва инсталацията вместо вас. Ако по някаква причина решите, че програмата не ви е необходима, можете да я деинсталирате от опцията в Control Panel.
При повечето Linux системи това не се налага. Вместо това, вие ще имате функционалност наречена управление на пакетите, която по своята същност е център за браузване, инсталиране и премахване на програмни пакети.
4. Взаимозаменяеми интерфейси
Интерфейсът на Windows не беше променян основно от дълго време. Разбира се, имаше промени и при Vista, и при XP преди това. Но Start менюто, лентата на задачите, системната лента, или интернет браузъра – всичко това е на практика същото по своята същност.
Linux интерфейсът обаче, е напълно отделен от основната система и можете да го променяте без да се занимавате с преинсталации на платформата. Можете да избирате както между известните GNOME, KDE и по-новия Unity, така и между редица по-малко известни видове.
5. Command Terminal
Linux има Command Terminal. Питате се какво е това? Това е черен прозорец с традиционно зелен текст, който може да използвате, за да изпълнявате команди. С други думи, това е нещо като Windows Command Prompt.
6. Настройки на драйвера
Тъй като платформата Windows се е наложила на пазара на персонални компютри, то производителите на драйвери са съсредоточили усилията си върху тази операционна система и компании като AMD и Nvidia предпочитат Windows пред Linux. Което означава, че намирането на най-новите съвместими драйвери за вашата система може да е трудна задача. Така че е от съществено значение за какво ще използвате Linux. Ако всичко, от което имате нужда е текстообработваща програма, уеб браузър и електронна поща, тогава едва ли е от голямо значение липсата на подходящи драйвери. Но ако искате да играете игри например, ще трябва да помислите внимателно дали сте готови да преминете през всички неприятности.
7. Отворен код
Linux предлага на потребителите възможността да разгърнат своето мислене. Ако обичате свободата и софтуера с отворен код няма как да не оцените операционната система Linux. Всеки компютър с Linux е уникален и тази уникалност идва от възможността всеки да получи, променя и прекомпилира изходния код на софтуера.
Източник:
http://www.digital.bg/novini/7-основни-разлики-между-платформите-windows-и-linux-news36261.html